KOLUMN︱Sirle Truuts. Kirge otsides

Ettevõtluse edulood toetuvad sageli kirele valdkonna vastu. Need on lood, kus inimesed muudavad oma hobid või huvid sissetulekuks.

Aga mis juhtub siis, kui peale hoogsat algust kirg kaob? 

Kas peaks tuimalt edasi pingutama või tänutundes sulgema ukse?

Jälgides Eesti filmi- ja teleauhindade 2022 jagamist tabasin end mõttelt “Huvitav, kas seal saalis on kõik inimesed, kelle töö on ka nende kirg?”. Minu jaoks on läbi aegade seostunud kirg just loovuse ja pühendumisega. Tunnen, et olen enda kirge kaotamas. Või … olen lihtsalt väsinud.

Olen sellel sügisel palju mõelnud kirglikkusele, kuna viimase aasta sündmused on tirinud mind välja aastaid ülesehitatud ja hoitud mugavustsoonist.

Sündmusi on olnud erinevaid ja hetkel ei oskagi neile veel anda hinnanguid. Aga see on selge, et viimase aasta jooksul olen olnud justkui pesumasina trumris, kuhu on lisatud boonusprogrammina maksimaalne tsetrifuug. Ühelt poolt jõudsin viimaste aastata jooksul mitmete eneseteostuse ja ettevõtlusunistusteni, teiselt poolt lõppes pikaajaline kooselu ning sellest tuleneva elukorralduse muutustega tuleb tõenäoliselt veel pikalt kohaneda.   

Dr. Google soovitab kire leidmiseks suunata pilk iseendasse, luues ühenduse sellega, mis on inimese enda jaoks oluline. Lugedes erinevaid soovitusi mõistan, et kire otsimine on justkui teekonna taasloomine iseendani läbi enda vajaduste, väärtuste ja tuleviku mõtestamise. Kire otsimise tehnikatena on nimetatud nii kirjutamist (journaling), mindfulness meditatsioone kui ka teadlikult harjumuspärase käitumise muutmist.

Samal hetkel taipan, miks kirg ettevõtluses ära kaob. Minu enda 10+ aastase ettevõtluskogemus on näidanud, et ettevõtjal on enamasti tähelepanu endast (ja oma ettevõttest) väljaspool. Ettevõtjana pidev keskkonna mõtestamine, konkurentidega võistlemine ja klientide mõistmine viib paratamatult tähelepanu iseendalt eemale. Ja kui õigel ajal pidurit ei tõmba, siis võibki leida ennast keset kiretut tühermaad. 

Marie Forleo on suurepärases raamatus “Kõik on võimalik” öelnud, et unistusteni jõudmine toimub mugavustsoonist väljaspool ehk kasvutsoonis. Ratsionaalse ettevõtjana olen seostanud kasvu pigem läbi karjäärivalikute, müügitulu või kasumi eesmärkide saavutamise. Kuid tänasel hetkel mõistan, et sel korral ei piisa kireni jõudmisest üksnes tugevast tahtejõust ja ärieesmärkide sõnastamisest. Sel korral lookleb teekond kireni läbi sisemaailma müstiliste radade, kus rändajat toetavad tema teel tähenduslike teeviitadena aus pilguheit enesearmastuse, vajaduste ja väärtuste sisemaailma. 

Minu nimi on Sirle Truuts.

Olen mentor ja autor, keda iseloomustavad loovus, visadus ja uudishimu ajada “oma asja”. 

Minu isiklikus kolumnis kirjutan 2 korda kuus nii iseenda kui ka ettevõtjate elust, mõtetest, tunnetest ja väljakutsetest. Oled oodatud kolumnit lugema, kaasa mõtlema ja äkki ka iseennast ära tundma. Ku soovid lugeda minu kolumnit, siis jälgi mind sotsiaalmeedias (Facebook, Instagram) ja/või telli postitused e-mailile uudiskirja teel SIIT.