Oled Sa olnud olukorras kus eesmärgid ununevad peale nende sõnastamist?
Minuga see juhtus. Mõistsin ebarealistlike eesmärkide sõnastamise põhjuseid alles aastaid hiljem tänu coachingule. Enne tegeliku probleemi teadvustamist olin tulemuste saavutamise nimel katsetanud mitmeid äriideid, loonud kõhutunde pealt kahjumlikke tooteid ja osalenud koolitustel, mille kasutegur jäi nullilähedaseks. Ebaselgest sihist tingitud rahaline kahju võis ulatuda tuhandete eurodeni.
Minu tugevuseks on olnud alati eesmärkidest lähtuv tegutsemine sõltumata sellest, kas on olnud majanduskriis või mitte. Paraku aga leidsin ennast ühel hetkel olukorrast, kus eesmärkide sõnastamine muutus justkui sisutühjaks uue aasta lubaduseks. Eesmärk koos tegutsemistahtega asendus segadusega kus süüdistasin nii iseennast, teisi kui ka võimalikku läbipõlemist.
Miks me vajame eesmärke?
Nii inimesed kui ka ettevõtted vajavad eesmärke:
- tegevustele suuna andmiseks;
- motivatsiooni tõstmiseks;
- otsuste tegemiseks;
- ressursside (aeg, raha, vahendid jt.) planeerimiseks;
- tulemuste ja edusammude mõõtmiseks.
Eesmärkide saavutamise või mittesaavutamise tulemusel on võimalik teha otsuseid, mis toetavad kõige enam meie edaspidist arengut. Oluline on märkida, et eesmärkide mittesaavutamine ei ole alati halb, pigem viib see meid välja tavapärasest mugavustsoonist ja loob võimaluse vaadata ausalt iseendasse. Just nii juhtus ka minuga hetkel, mil süüdistused said otsa.
Alusta väärtustest, mitte eesmärgist
“Alusta väärtustest, mitte eesmärgist!” on minu esimene soovitust kõigile neile, kes kogevad väljakutseid eesmärkide sõnastamisel või nende mittesaavutamisel.
Võimalik, et Sa ütled “Ma tean oma väärtusi!“.
“Väga hea, kuid oled Sa ka neid kirja pannud või neid viimasel ajal üle vaadanud?” küsin mina selle peale.
Just see juhtuski minuga. Minu teadmine osutus mitteteadmiseks. Põhjus lihtne – väärused on oma olemuselt universaalsed käitumispõhimõtted, millest enamik on meile kõigile loomuomased (nt usaldus, uudishimu, hoolivus jne). Eesmärkide saavutamist aitab kõige olulisemate väärtuste valik ja nendele toetumine otsuste langetamisel. Nii nagu eesmärgid, vajavad ka väärtused fookust. Näiteks on ettevõtjatel sageli väärtuseks sõltumatus ehk vabadus, millest lähtuvalt valitakse koostööprojekte. Juhul valik läheb sellega vastuollu ehk ettevõtja leiab ennast palgatööle sarnasest olukorrast toetudes tööde valikul üksnes rahalisele eesmärgile, siis võib ta peagi tunda väsimust, ärevust kui ka läbipõlemise tunnet. Tegelikkuses ei pruugi olla tegu läbipõlemisega, vaid väärtuste konfliktiga.
Ma ei olnud mitte kunagi oma väärtusi sõnastanud. Tegutsesin aastaid toetudes tugevale tahtejõule ja ellujäämisinstinktile. Kuid sel hetkel kui jõudsin valikute ja ettevõtlusvabaduseni, kus ellujäämine asendus elamisega, siis tekkis tühjus. Uute otsuste tegemiseks puudus alus sõltumata sellest, et lähtusin alati oma tegevuses normaalsele inimesele kohastest käitumispõhimõtetest.
Coachingu abil valisin välja 5 minu jaoks kõige-kõige olulisemat väärtust ehk käitumispõhimõtet millest edaspidi valikute tegemisel lähtun. Peale seda toimus täielik kannapööre paremuse poole nii eesmärkide saavutamises kui ka meelerahuni jõudmises. Ärevus ja pidev ebapiisavustunne poolikutest tegevustest asendus motivatsiooniga. Kogesin üle pika aja heaolutunnet tehtud töödest ja saavutatud tulemustest.
Miks on väärtused sõnastamine oluline?
- Tegevused on tähendusrikkamad – väärtused aitavad seostada eesmärke tegelike isiklike vajadustega, mitte üksnes mõõdetavate tulemustega (nt sissetuleku tõus);
- Paindlikkus kasvab otsuste tegemisel – eesmärgid võivad muutuda, kuid kui need muutuvad väärtustest lähtuvalt siis sellega ei kaasne ebaõnnestumise tunnet (nt saalitrenni asemel toetab tervist ka pikk jalutuskäik metsas, mida äkki just sellel hetkel rohkem vajasin);
- Tahtejõud ei murdu – väärtustele toetuvad tegevused lähtuvad sisemisest motivatsioonis ja loovad pingutustevaba järjepidevuse (flow-seisund).
Isiklikud väärtused vs ettevõtte väärtused
Väärtused on veendumused või mõtted, mis seostuvad isiku käitumisega. Isiklike ja ettevõtte väärtuste sõnastus võib olla sarnane (nt ausus, eetilisus vm.) kuid neile antav tähendus võib olla erinev. Näiteks inimese puhul ausus võib seostuda oma tegelike mõtete ja tunnete väljendusega, kuid ettevõtte puhul võib see olla kliendile antud lubadusest kinnipidamine.
ISIKLIKUD VÄÄRTUSED
Isiklikud väärtused on baasuskumused ja mõtted, millest lähtudes inimene teeb otsuseid ja käitub.
Isiklikud väärtused on suunatud pigem inimese sisemisele heaolule, millest lähtuvalt ta teeb valikuid elus. Näiteks kui inimese jaoks enesehool väljendub lõunases trennis, siis ta võib teha oma tööga seotud valikuid lähtuvalt tervisega tegemise võimalusest. Mikroettevõtjate omanike väärtuseks on sageli valikute vabadus, mistõttu on nad valmis teenima turu keskmisest madalamat sissetulekut sooviga olla oma valikutes vaba. Erinevalt ettevõtte väärtustest ei pea isiklikud väärtused olema ilmtingimata mõõdetavad, sest mõõdikud on sageli subjektiivsed (õnn, rahulolu, heaolu tunne, eneseväärtus jt.).
ETTEVÕTTE VÄÄRTUSED
Ettevõtte väärused on ühised kokkulepped, millele toetudes tehakse ettevõttes otsuseid, kuidas käitutakse ja kujundatakse ettevõtte kultuuri.
Ettevõtte väärtused seevastu peavad arvestama erinevate osapooltega, nagu näiteks töötajad, kliendid kui ka koostööpartnerid. Mida suurem on ettevõte, seda olulisem on väärtuste järjepidev viimine inimesteni. Väärtustele toetuv juhtimine toetab positiivselt meeskonnatööd. Lisaks erinevalt isiklikest väärtustest on ettevõtte väärtused seotud ettevõtte mõõdetavate eesmärkidega ja strateegiaga. Formaalsed eesmärgid, mis ettevõtte otsustes ei kajastu, mõjutad pigem negatiivselt.
Enesecoaching: harjutused väärtuste loomiseks
Muutus saab alguse alati iseendast. Alljärgnevalt on toodud 5 praktilist harjutust väärtuste teemal mida saab teha nii isiklikus elus kui ka ettevõtetes:
1. Väärtuste nimekirja koostamine
Koosta ise või koostage nimekirjas nimekiri erinevatest väärtustes. Inspiratsiooniks võib väärtuste nimekirja koostamisel saada abi internetist. Seejärel valida nimekirjast välja 10 väärtust, mis tunduvad kõige olulisemad ja seejärel kitsendada nimekirja 5-le kõige tähtsamale. Peale nimekirja koostamist vastata iga väärtuse kohta küsimusele “Miks see väärtus on mulle / meile oluline?”. Näites mina tegin ka lisaks väärtuste testi lehel findyourvalues.com, mis aitas eelnevalt koostatud nimekirjast valida välja 5 kõige olulisemat väärtust.
2. Väärtuste ja tegevuste vastavuse analüüs
Peale väärtuste nimekirja koostamist veendu, kas igapäevased valikud ja tegevused on kooskõlas nimetatud väärtustega. Selleks võib teha nimekirja olulisematest tegevustest viimase kuu või nädala jooksul ja vastata iga tegevuse puhul küsimusele “Kuidas see tegevus seostub minu väärtusega?”. Ettevõtetes võib teha nimekirja (tabel) tegevustest ja lisada järgmisse veergu seos väärtusega. Vastuolude korral on soovitav luua tegevusplaan tegevuste kooskõlla viimiseks väärtustega või minna tagasi väärtuste sõnastamise juurde, sest ajas võivad ka väärtused muutuda.
3. Väärtuste visualiseerimine
Looge visioon ehk tulemus, milleni soovite jõuda tulevikus. Näiteks võib kujutleda ideaalset hetke, millal visioonini jõuate. Seejärel kirjeldada, kas saavutatud visioon on väärtustega kooskõlas või mitte. Ettevõtetes võib võtta aluseks kas juba sõnastatud visiooni või luua ühiselt koos väärtusega uus visioon, milleni meeskonnas hakatakse liikuma.
4. Vääruste kasutamine erinevates valdkondades elus ja väärtuste päeva harjutus
Nii inimesed kui ka ettevõtted on aktiivsed erinevates valdkondades. Inimese jaoks on need perekond, hobid, tervis, raha jm. aga ettevõtete jaoks osakonnad või ärisuunad. Harjutuse sisuks on jaotada valdkonnad kategooriatesse ja seostada iga kategooria väärtustega. Abiks on küsimus “Kas minu / meie praegused otsused ja tegevused peegeldavad väärtusi?”. Meeskonnas leppige kokku 1 päev, kus on fookuses 1 väärtus mida läbi tegevuste esile tõstate (nt väärtuse X reede).
5. Väärtuste ja eesmärkide seostamine
Kirjuta paberile või arvutisse oma 5 põhiväärtust ja sõnasta iga väärtuse jaoks 1 kõige olulisem eesmärk, mis aitab väärtust ka ellu viia. Seejärel loo või looge tegevusplaan nende eesmärkide elluviimiseks.
Soovid tuge väärtuse sõnastamisega kas eraisikuna või ettevõttena? Tutvu juhtimis- ja finantscoachinguga või meeskonnakoolitustega!
Telli artiklid e-postkasti!
Jagan Sinuga paar korda kuus praktilisi harjutusi enesecoachinguks ja ülevaadet artiklitest nii tahte kui ka tulemusteni jõudmise teemal!