Laused “ma pole numbrite inimene” või “ma olen finantsteemades nõrk” on levinud hinnangud inimeste, juhtide kui ka ettevõtjate seas. Pealtnäha aus ülestunnistus ei pruugi peegeldada tegelikkust, vaid võib olla osav enesekaitsemehhanism, millesse uskumine võib takistada soovitud tulemusteni jõudmisel.
Inimesed on erinevad läbi oma tugevuste ja nõrkuste. Nõrkuste tunnistamist peetakse tugevuseks. Kuid kui rahauskumus “ma pole numbrite inimene” muutub osaks inimese või ettevõtte identiteedist, võib see takistada nii eesmärkide saavutamist kui ka vastutuse võtmist nii iseenda, meeskonna või ettevõtte rahalise reaalsuse eest. Rahauskumustega saab tegeleda nii läbi iseenda teadlikuse tõstmise kui ka juhtimis- ja finantscoachingu abil.
Ma toetusin aastaid väitele “ma pole numbrite inimene”. Minu kõige olulisemad otsused elus on olnud sellest piiratud uskumusest mõjutatud. Näites välistasin koolid, mille sisseastumisnõuded sisaldasid matemaatikat või loobunud rahatarkusega seonduvatest äriideedest. Võimalik kahju saamata jäänud tuludest ulatub 6-kohaliste müügitulude ja kasumiteni. Mõned aastad tagasi ütlesin “STOP” oma piiratud uskumustele ja hakkasin teadlikult oma nõrkusega tegelema.
Numbrid - reaalsuse keel igas rollis
Numbrid ja nendega seotud otsused on nii inimeste, ettevõtjate kui ka ettevõtete igapäevaelu lahutamatu osa. Numbrid on informatsioon, mille mõistmine aitab viia ellu muutusi ja arendada ettevõtteid. Igapäevase finantskirjaoskuse arendamine aitab vähendada üksnes sisetundest lähtuvate otsustega kaasnevat negatiivset mõju ja suurendada materiaalset turvatunnet.

Inimese elu igapäevaosaks on rollide paljusus. Enamasti ollakse samaaegselt mitmes rollis korraga: inimene, lapsevanem, töötaja, ettevõtja, juht, partner jt. Igas rollis on vajalik kasutada teatud oskusi ja kogemusi.
Rollikäitumine on otseselt või kaudselt seotud rahaga. Materiaalses ühiskonnas vajame raha erinevate toodete või teenuste tarbimiseks sõltumata konkreetsest rollist. Seetõttu ei ole raha seotud üksnes tööelu või ettevõtlusega, vaid mõjutab inimese elustiili, turvatunnet kui ka võimaluste kasutamist.
Inimene seisab igapäevaselt silmitsi rahaliste otsustega: arvete tasumine, säästmine, kulude planeerimine, laenude taotlemine jt. Töötajal aitab rahatarkus paremini mõista ettevõtte numbreid ja seejärel hinnata enda panust ettevõtte arengusse. Juhi elus aitab raha tähenduse mõistmine hinnata objektiivselt tulemusi. Ettevõtjal aga peab tegema igapäevaselt rahaga seotud otsuseid, nagu näiteks kuhu raha investeerida või kulutada, et see toetaks kõige efektiivsemalt eesmärkide saavutamist.
Rahaga seotud otsuseid tuleb teha igas rollis, mistõttu on rahatarkus universaalne tööriist, mis aitab teha meile kasulikke valikuid igas eluvaldkonnas.
Laused, mis ütlevad "ma pole numbrite inimene"
Väide ehk piirav rahauskumus “ma pole numbrite inimene” võib kõnes avalduda sõltuvalt inimese rollist erinevalt. Toon mõned näited:
INIMENE:
“Ma ei saa aru, kuhu mu raha kaob”
“Ma ei suuda oma kulutusi planeerida”
“Ma kardan rahast rääkida”
TÖÖTAJA:
“Ma pole Exceli inimene”
“Eelarved ja aruanded ei ole minu asi”
“Ma ei tea, kuidas mu töö on rahaliselt mõõdetav”
JUHT:
“Numbrid pole minu tegevus – keskendun inimestele”
“Finantside eest vastutab meil raamatupidaja” (NB! Äriseadustiku järgi vastutab alati juhatus!)
“Ma ei julge küsida finantsaruannetega seotud küsimusti, et mitte rumalane näida”
ETTEVÕTJA (mõjutavad ka nii inimese, töötaja kui ka juhi rolli väited):
“Mul pole aega raamatupidamisek”
“Ma tegutsen rohkem tunde järgi”
“Aruanded on vajalikud riigile, minu jaoks on oluline keskenduda ärile”
Piirav rahauskumus - nõrkus või identiteedi osa?
Kui inimene on korduvalt kuulnud või kogenud, et pole “reaalainetes tugev”, “ei saa rahast aru” või “pole tark rahaasjades”, hakkab ta end samastama selle kuvandiga. Juhul kui see juhtub, hakkab inimene vältima rahateemalisi olukordi, kogeb neid ebamugavalt ja väldib õppimist.
Piirav rahauskumus annab õigustuse jääda passiivseks ning vältida nii riske kui ka vastutust. Kuigi esmapilgul võib uskumusest kinnihoidmine anda võimaluse läbi kontrolli ennetada ebamugavate olukordade tekkimist, siis tegelikkkuses võib uskumusse takerdumisega kaasneda nii materiaalne sõltuvus kui ka haavatavus.
Rahauskumused kujunevad aja jooksul ja võivad olla mõjutatud nii varajastest rahaga seotud kogemustest, pere suhtumisest rahasse, kooliharidusest või tööelus saadud tagasisidest. Nende teadvustamata jätmise korral võivad need kinnistuda inimese identiteedi osaks, kuigi rahatarkus on 100% õpitav ja arendatav oskus.


Juhul kui piirav rahauskumus “ma pole numbrite inimene” on lihtsalt inimese nõrkus, siis on võimalik sellega tahte olemasolul tegeleda. Näiteks kui inimene teeb otsuse sellega tegelemiseks, siis ta loob selleks arenguplaani ja hakkab seda ellu viima (nt osalemine koolitustel, finantscoachingus või ostes finantsmentori teenust). Kuid kui väide muutub inimese identiteedi ehk “ma olen …” osaks, siis ei pruugi olla ei soovi, tahet ega vajadust selle muutmiseks.
Numbrilise info mõistmine aitab inimesel hinnata oma väärtust ja planeerida nii isiklikke, töiseid kui ka ettevõtluse eesmärke. Inimese isiklikus elus loob rahatarkus rahu, turvatunnet ja loob võimalusi luua võimalusi nii puhkuseks kui ka eneseteostuseks. Töötajana annab oma tööpanuse seostamine rahaga oluliselt paremaid võimalusi nii palgaläbirääkimisteks kui karjääritõusuks. Juhi rahatarkus aitab kiiresti reageerida võimalikele ohtudele, mis võib ohustada nii meeskonna ühtsust kui ka turvatunnet. Ettevõtluses aitab ettevõtja finantskirjaoskus arendada ettevõtet, reageerida kiiresti ohtudele ja saavutada nii finants- kui ka ettevõtlusvabadust.
Enesecoaching - ma olen numbrite inimene!
⇒Kirjuta välja rahaga seotud piirav uskumus või piiravad uskumused, näiteks “ma pole numbrite inimene”.
⇒Lisa piiravatele uskumustele tegelikud faktid olukordadest, kus oled numbritega seotud tegevusi teinud, näiteks “olen kasutanud oma töös excelit” või “olen arvutanud koduostu võimalusi”. NB! Enamasti on need igapäevased harjumused, mida ei näe tugevustena!
Vajad tuge piiravate rahauskumuste mõistmisel ja muutmisel?
Kui JAH, siis tutvu finants- ja juhtimiscoachinguga ning broneerida TASUTA sobivuskohtumine SIIT