Tahe ja tahtejõud kui muutuste juhtimise kapital

Muutused isiklikus elus, meeskonnas või äris vajavad alati ressursina aega, raha, teadmisi, vahendeid või inimesi. Muutuste juhtimisel on tähelepanu sageli välistel ressurssidel või nende puudumisel. Näiteks ettevõtluses ei ole kõigi ideede elluviimiseks raha või meeskonna arendamiseks ei ole võimalik kaasata inimeste arengut toetavaid teenuseid (coaching, koolitused). Paraku liigne fookus välisele võib viia ära tähelepanu kõige olulisemalt – inimese enda sisemiselt tahtelt ja tarkuselt tulemuste saavutamiseks.

Alljärgnev positus aitab mõista nii tahte olemust kui ka tahtejõu rolli muutuste juhtimises ja tulemusteni jõudmises.

Tahe - muutuste juhtimise alguspunkt

Kas alljärgnevatest küsimustest on mõned Sinu jaoks tuttavad?

  • Kas Sa oled märganud, et tulemuseni jõudmisest jääb justkui midagi puudu?
  • Kas Sa nimetad ennast algatajaks, mitte lõpetajaks?
  • Kas Sa oled tundnud sisemist jõuetust eesmärkideni jõudmisel?
  • Kas Sinu jaoks on tuttav iseenda sisekõnest ütlus „mõistus on otsas“?

Kui vastasid enamik küsimustele „JAH“, siis oled tõenäoliselt kogenud tahtega seotud väljakutseid.

Tahe on inimese sisemine jõud või vaimne ressurss, mis aitab teha otsuseid ja hoida püsivust soovitud tulemusteni jõudmisel. Kõige tuntum tahte avaldumise näide on uue aasta eesmärgid. Nende sõnastamisel sünnib inimeses sisemine püüdlus või kavatsus (tahe) muuta oma senist käitumist.

Koos tahtega avaldub motivatsioon ja otsustavus, mis toetavad käitumise muutmist. Nendel hetkedel näeme täitunud trennisaale, julgeid karjäärivalikuid või hoolikalt valitud toidukorvi sisu. Mõne aja möödudes aga tahe raugeb ning inimese astub tagasi vanadesse käitumismustritesse. Treenerid lohutavad sageli ületäitunud trennisaalis osalejaid lausega „Ärge muretsega, paari kuu pärast on ruumi taaskord rohkelt“.

Seega võib inimene endalt küsida: „Mida teha kui tahe kaob? Miks ma ei leia motivatsiooni?“

Vastuseid võib olla mitmeid. Esiteks võib takistus peituda tahtejõus ja selle teadlikus kasutamises muutuste juhtimisel.

Tahtejõu abil tulemusteni

Tulemuste saavutamine toetub järjepidevatele ja lühiajalistele tegevustele nagu näiteks teadlik ajaplaneerimine, kiusatuste vältimine ja asendustegevuste ignoreerimine. Need kõik kokku ongi TAHTEJÕUD.

Tahe annab üldise kavatsuse, kuid soovitud tulemuseni aitab jõuda tahtejõud. Sisuliselt tähendab see seda, et tahe annab suuna, kuid tahtejõud aitab eesmärki saavutada. Uue aasta eesmärkide puhul väljendub tahe eesmärgis vähendada kaalu -10 kg, kuid tahtejõu abil muudab ta oma käitumist, ükskõik siis kas selleks on igapäevane füüsiline aktiivsus või toitumisharjumuste muutmine. Seega tahtejõud on meie enda poolt kontrollitud ja juhitud vara, mis aitab meil hoida püsivust, keskendumist ja tegeleda takistustega tulemusteni jõudmisel.

Juhul kui inimesel on väljakutseid tahtejõu kasutamisel, siis võib tahtejõu arendmisel olla abi juhtimis- ja finantscoacingust. Seda põhjusel, et coaching keskendub inimese sees peituvate võimete teadlikuks saamisele, nende kasutamisele ja järjepidevuse saavutamisele.

Kuidas arendada tahet ja tahtejõudu?

Tahe muuta oma elu või käitumist saab alguse pikaajalisest visioonist ehk lõpptulemusest kuhu soovitakse jõuda. Visioonini jõudmine on tõenäolisem juhul, kui see toetub väärtustele ja sisemisele motivatsioonile. 

Seega esimeseks harjutuseks enne tegutsemist on viia läbi eneseanalüüs koos väärtuste, motiivide kui ka visiooni sõnastamisega. Seejärel on oluline luua tegevusplaan, mida aitab ellu viia tahtejõud. Lisaks visioonini jõudmist toetavatele tegevustele on soovitav läbi mõelda tegevused nendeks hetkedeks, kui tekib kiusatus tegevusplaanist kõrvale astuda.

Tahe - muutuste kapital

Sageli on eesmärgid seotud otseselt või kaudselt numbritega. Inimese elus võib selleks olla sissetulekute suurendamine ja ettevõtluses väljenduda müügitulu või kasumina. Ettevõtetes võivad ärilised ja isiklikud eesmärgid olla seotud. Näiteks nendeks võivad olla isiklikud müügieesmärgid, meeskonnas teatud oskuse arendamine või efektiivsuse suurendamine.

Tahe on sarnane finantskapitaliga. Kui asetada tahe ettevõtte bilanssi, siis see asub varades analoogselt intellektuaalse kapitalina. Ettevõtete finantsotsused toetuvad põhimõttele, et varade eesmärk on suurendada ettevõtte efektiivsust, müügitulu ja kasumit. Mida efektiivsemalt kasutab ettevõte oma varasid, seda edukam ta on. Seisvad varad pigem toodavad kahjumit ja nendest on mõistlik loobuda.

Tahte kasutamine aitab läbi järjepidevuse ja stabiilsuse saavutada finantseesmärke. Samas realiseerimata tahe on passiivne unistus, mis põhjustab nii rahulolematust kui ka enesehinnangu langust. Seega on mõistlik loobuda nö seisvatest unistustest mis ei muutu tegevusplaaniks, sest nad võivad tuua rohkem kahju kui kasu.

Enesecoaching:
praktilised harjutused tahte arendamiseks

Enesecoaching on meetod, mis aitab pöörata pilgu iseendasse, leida vastus küsimusele „Kes ma olen?“ ja seejärel muuta oma käitumist.

Mõned praktilised soovitused tahtejõu arendamiseks enesecoachingu abil:

  1. Suurenda eneseteadlikkust oma automaatsest käitumisest, mis takistab tulemuste saavutamist. Selleks võib kasutada näiteks päeviku pidamist või paluda automaatset käitumist märgata lähedastel inimestel (NB! Jälgi kuidas informatsiooni vastu võtad!). Näiteks peale eesmärgi sõnastamist ja esmaseid tegevusi hakkad leidma põhjuseid nende mittetegemiseks;
  2. Keskendu eesmärkidele, mis lähtuvad Sinu väärtustest ja on Sinu jaoks olulised. Kirjuta üles väärtused, millest lähtuvalt teed otsuseid. Soovitav on kaasata abi karjäärinõustajalt või teha internetis leitavaid teste, mille tulemuseks on saad esmase ülevaate enda jaoks olulistest väärtustest. Seejärel sõnastada lõplikud väärtused ja lähtuda tulevikus otsuste tegemisel nendest;
  3. Mõista piiravat mõtteviisi, mis takistab Sul edasi liikumast. Piirav mõtteviis on sageli automaatne ja meile omane. See ei pruugi olla alati negatiivne, kuid kui see toimib takistusena, siis on oluline sellega tegeleda. Näiteks alustavad ettevõtjad arvavad sageli, et peavad pakkuma on teenust turu hindadest madalama hinnaga. 
  4. Korrasta oma elu nii, et Sa ei vaja pingutust tahtejõu elluviimisel (nt segajate likvideerimine, teadlik ajaplaneerimine tegevuste lõikes). Näiteks loen meediat kui olen X tegevuse ära teinud. 

Juhul kui oled kõike eelpool toodud tegevusi proovinud, kuid leiad end jätkuvalt samast käitumismustrist, siis võid tahtejõu arendamisel ja tulemusteni jõudmiseks saada tuge coachingust.

Telli artiklid e-postkasti!

Jagan Sinuga paar korda kuus praktilisi harjutusi enesecoachinguks ja ülevaadet artiklitest nii tahte kui ka tulemusteni jõudmise teemal!

Scroll to Top